5 oznak, że możesz potrzebować pomocy psychologa

5 oznak, że możesz potrzebować pomocy psychologa

Decyzja o wizycie u psychologa zawsze często bywa trudna. Zastanawiamy się, czy problem, którego doświadczamy jest na tyle poważny, że warto o nim porozmawiać. Wiele osób ma obawy, że spotka się z oceną swojego zachowania lub będzie zmuszony robić lub mówić o czymś, na co nie są gotowi. Dodatkowo funkcjonujący w społeczeństwie stereotyp psychologa – eksperta leczącego tylko chorych psychicznie nie pomaga w podjęciu decyzji o uzyskaniu wsparcia. Jak możemy poznać, że to dobra pora aby odwiedzić specjalistę?

1. Częste uczucie smutku, gniewu lub poczucie, że „nie jesteś sobą”.

Te objawy mogą sugerować problemy z twoim zdrowiem psychicznym i mogą ustąpić w procesie leczenia. Nawet jeśli w tym momencie nie dominują twojego życia, profesjonalna pomoc pozwoli uniknąć ci ich nasilenia, które może obniżyć jakość twojego życia.

2. Nadużywanie alkoholu, narkotyków, jedzenia albo seksu w celu poradzenia sobie z problemami.

Jeśli potrzebujesz tego rodzaju rzeczy, aby poczuć się lepiej – twoje umiejętności radzenia sobie mogą wymagać poprawy. Inaczej może dojść do utraty kontroli nad zażywaniem wybranej substancji, co prowadzi do uzależnienia – choroby wymagającej leczenia.

3. Straciłeś kogoś, lub coś ważnego dla ciebie.

Żałoba to stan, z którym wielu z nas radzi sobie bez pomocy eksperta, ale niektórzy potrzebują dodatkowego wsparcia w sytuacjach takich jak śmierć bliskiego, rozwód czy utrata pracy, szczególnie jeśli wiele z tych trudnych doświadczeń spotyka cię w krótkim czasie.

4. Przeżyłeś traumatyczne wydarzenie.

Takim zdarzeniem może być przewlekła choroba, wypadek lub padnięcie ofiarą przestępstwa. Im szybciej skorzystasz ze wsparcia, tym szybciej wypracujesz zdrowe sposoby radzenia sobie z tą sytuacją.

5. Nie możesz już dłużej robić rzeczy, które zawsze sprawiały ci przyjemność.

Bolesne i trudne emocje często sprawiają, że tracimy chęć i energię nawet na rzeczy, które wcześniej nas cieszyły, np. zabawę czy poznawanie nowych ludzi. Ten objaw to czerwona lampka, że coś jest nie tak w twoim życiu. Znalezienie przyczyny będzie prostsze w towarzystwie eksperta.

Jeśli zdecydujesz, że pomoc psychologiczna jest warta wypróbowania, nie oznacza to, że czeka cię wiele miesięcy, lub nawet lat pracy nad sobą. Badanie z 2001 r. opisane w Journal of Counselling Psychology wykazało, że większość ludzi czuje się lepiej w ciągu siedmiu do dziesięciu wizyt. W innym badaniu, opublikowanym w 2006 r. W Journal of Consulting and Clinical Psychology, 88 procent osób biorących udział w terapii zgłosiło poprawę już po jednej sesji.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz do mnie na adres kontakt@pokoj-spokoj.pl

Leave a Reply