Radzenie sobie ze stresem – przydatne sposoby

Radzenie sobie ze stresem – przydatne sposoby

Radzenie sobie ze stresem jest umiejętnością, która przydaje się każdemu z nas. Żyjemy szybko, jak jeszcze nigdy dotąd, a stres stał się zjawiskiem powszechnym. Gdy poziom stresu w naszym życiu jest wysoki, a nasze zdolności radzenia sobie są niewystarczające, cierpi na tym nasze zdrowie.

Stres w rozumieniu pionierów tego zagadnienia to aktywność organizmu reagującego na zmiany w swoim otoczeniu. Zmianami takimi mogą być wymagania lub/i pojawiające się zagrożenia, czyli stresory. Wyróżniamy trzy podstawowe typy stresorów:

  • Fizyczne – hałas, gorąco, zimno, zmiany ciśnienia powietrza, głód, infekcje, ciężka fizyczna praca, nadmiar bodźców
  • Psychiczne – obawa, że nie sprosta się postawionym zadaniom, nadmierne obciążenie zadaniami, niedociążenie zadaniami.
  • Społeczne – konflikty, izolacja, mobbing, niepożądania wizyta, strata bliskich osób.

Jedna z najbardziej znanych teorii dotyczących stresu – Richarda Lazarusa i Susan Folkman mówi zaś, że stres to „określona relacja między jednostką a otoczeniem, która oceniana jest przez tę jednostkę jako obciążająca jej zasoby i narażająca na szwank jej dobre samopoczucie”.

Jak radzić sobie ze stresem, aby nie dopuścić do jego negatywnego wpływu na nasz organizm?

  1. Oddychaj

Świadomy, głęboki oddech jest potężnym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Kilka głębokich wdechów i powoli wykonywanych wydechów skutecznie wycisza reakcję stresową w naszym ciele. Kiedy czujesz, że ogarnia cię napięcie – znajdź spokojne miejsce i oddychaj spokojnie głęboko przez kilka minut. Już po kilku wdechach i wydechach poczujesz pierwsze oznaki odprężenia.

  1. Przyjrzyj się swojej ocenie sytuacji

Marek Aureliusz, panujący w II w. cesarz rzymski i filozof, doradzał, by rzucić wyzwanie „sędziemu”, którego nosimy w sobie : „Odrzuć jego wyroki, a wszystko stanie się proste… Rzeczy są takie, jakimi czyni je twoja opinia, a ta opinia mieszka w tobie. Możesz ją odmienić, kiedy tylko zechcesz, a wówczas granice same się wygładzą i wszystko się uciszy: morze spokojne, niebo bezchmurne”.

Według Marka Aureliusza, zmieniając własną ocenę sytuacji, możemy stać się spokojniejsi i mniej zestresowani. W ciągu ostatnich czterdziestu lat podejście takie zyskało aprobatę psychologów, a przeprowadzane przez nich badania potwierdziły skuteczność tej metody w rozwiązywaniu problemów związanych ze stresem.

W radzeniu sobie ze stresującą sytuacją i zmianie swoje podejścia pomogą ci pytania: „Jakie znaczenie ta sytuacja będzie miała dla mnie za rok/pięć lat?”, „Co właściwie mi zagraża?”, „Dlaczego się boję/martwię?”. Odpowiedź na nie może pomóc ci zbudować dystans do bieżącej sytuacji.

  1. Pamiętaj o pozytywnej stronie stresu

W radzeniu sobie ze stresem pomaga świadomość, że stres nie jest jedynie negatywnym zjawiskiem. Spojrzenie na ten problem z kilku stron da nam większą kontrolę nad tym, co dzieje się z naszym ciałem i emocjami. Udowodniono, m. in., że stres sprzyja postawom prospołecznym (np. altruizmowi), pomaga nam się uczyć i rozwijać, daje nam energię, która pomaga poradzić sobie z wyzwaniem i sprzyja budowaniu więzi z innymi ludźmi.

I przede wszystkim – stres, który czujemy jest oznaką, że dzieje się coś ważnego. Ten nieprzyjemny stan, jaki mu towarzyszy zmusza nas do poradzenia sobie z wyzwaniem, aby nasze życie mogło być dla nas lepsze. Stres jest nam potrzebny.

  1. Zadbaj o ruch

Aktywność fizyczna jest sposobem radzenia sobie ze stresem, który bywa bardzo często rekomendowany przez lekarzy i psychologów. Ruch wspomaga wydzielanie się endorfin, czyli tzw. „hormonów szczęścia”. Regularna aktywność (minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut) może być niezwykle skutecznym narzędziem w redukcji poziomu stresu w naszym życiu. Pamiętaj, aby wybrać taki rodzaj ruchu, który lubisz – zmuszanie się do ćwiczeń może stworzyć dodatkową presję, a to zamiast pomóc nam w radzeniu sobie ze stresem może prowadzić do zwiększenia napięcia.

  1. Spędź czas na łonie natury

Spacer w parku lub lesie, wsłuchanie się w szum fal na plaży, odpoczynek w ogrodzie – to doskonałe sposoby na radzenie sobie ze stresem. Natura wpływa kojąco na nasz układ nerwowy, redukuje napięcie i wycisza. Otaczanie się roślinami w domu i w biurze także może korzystnie wpłynąć na twój spokój. Potwierdziło to wiele rzetelnych badań, ale wielu z nas czuje to niemal intuicyjnie. Szczególnym rodzajem kontaktu z naturą są kąpiele leśne (jap. Shinrin-yoku), które polegają na uważnym przebywaniu w lesie i chłonięciu doznań płynących z otoczenia wszystkimi zmysłami.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem warto wzmacniać. Jeśli chcesz lepiej radzić sobie ze stresem weź udział w kursie Pokonaj stres. Jak wieść szczęśliwe i spokojne życie, gdzie poznasz jeszcze więcej sposobów na redukcję napięcia i odnalezienie wewnętrznego spokoju.

Zajrzyj też do darmowego ebooka 30 sposobów na stres, które możesz zacząć stosować od zaraz.

Leave a Reply