FORMULARZ ZAPISU MYŚLI – wersja do wydruku

Formularz zapisu myśli - wersja do wydruku

Wielu z nas ma trudności z radzeniem sobie z negatywnymi myślami. Często wybieranym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest próba odsuwania od siebie czarnych myśli i strategia „nie będę o tym myśleć – może wtedy same znikną”. Niestety ta droga często bywa nieskuteczna. Skuteczniejszą alternatywą może być narzędzie stosowane w terapii CBT (poznawczo-behawioralnej). Pobierz formularz zapisu myśli w wersji do wydruku i spróbuj skonfrontować się z tym, co tak często wraca do ciebie pod postacią negatywnych myśli.

Jednym z fundamentów nurtu poznawczo-behawioralnego jest założenie, że nasze myśli nie są faktami, a co za ty idzie – można z nimi dyskutować, zaprzeczać im, zmieniać je i kształtować. Formularz zapisu myśli pozwala nam na refleksję dotyczącą własnych myśli i zachęca do szukania dowodów na ich prawdziwość oraz faktów, które im przeczą. Po wykonaniu takiej analizy pojawia się możliwość sformułowania nowej, bardziej adekwatnej do rzeczywistości myśli, która często nie jest już dla nas destrukcyjna.

Jak korzystać z formularza zapisu myśli?

Formularz zapisu myśli podzielony jest na kilka sekcji. Rozpoczynamy od określenia sytuacji będącej źródłem negatywnych myśli. Następnie rozpoznajemy emocje, które jej towarzyszą. W kolejnym kroku wypisujemy automatyczne myśli pojawiające się pod jej wpływem. Szukamy dowodów, które je potwierdzają i faktów, które im przeczą. Następnie sprawdzamy jak wnioski z tej analizy wpływają na nasze emocje. W ostatnim kroku formułujemy nową myśl, uwzględniającą wcześniej wymienione fakty.

Korzystanie z formularza zapisu myśli na początku może nastręczać ci nieco trudności. Jak wszystkie metody i ta wymaga nieco treningu. Wiedz jednak, że z pewnością się on opłaci. Formularz jest pomocny w budowaniu zdrowego nawyku dyskutowania z niewspierającymi nas myślami. Po pewnym czasie formularz nie będzie już potrzebny, a sam proces będzie najczęściej zachodził stosunkowo sprawnie w twojej głowie.  

FORMULARZ ZAPISU MYŚLI

Formularz zapisu myśli jest narzędziem pomocnym w radzeniu sobie z negatywnymi myślami, które często skutecznie utrudniają nam odczuwanie szczęścia i cieszenie się życiem. Pozwala przyjrzeć się nawracającym, natrętnym myślom i emocjom, które im towarzyszą, a następnie przeformułować ich treść w taki sposób, aby były bliższe rzeczywistości i bardziej wspierające. Dzięki formularzowi możesz samodzielnie radzić sobie z tym problemem.

 

Jeśli czujesz, że potrzebujesz większego wsparcia w radzeniu sobie z emocjami i codziennym stresem, sięgnij także po kurs online „Pokonaj stres. Jak wieść spokojne i szczęśliwe życie” lub skorzystaj z profesjonalnego wsparcia psychologicznego online lub w gabinecie w Łodzi.

 

Leave a Reply